WR BRD

Europejskie dni mobilności w Poznaniu

27.09.2021

Już po raz dziewiętnasty organizowana została w całej Unii Europejskiej wielka kampania pod nazwą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Tegoroczna akcja organizowana była pod nazwą Road Safety Days. W Polsce jej tytuł to„ Żyj i pozwól żyć innym”. Akcent położony był na działania policji i innych podmiotów w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem wszystkich organizatorów  jest dążenie do założeń zgodnych z Wizją Zero- zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

W Poznaniu, w ramach akcji miało też miejsce otwarte spotkanie przed siedzibą Automobilklubu Wielkopolski na ul. Towarowej. Odbyło się ono dzięki zaangażowaniu Automobilklubu Wielkopolski,

Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, poznańskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego, Straży Miejskiej Miasta Poznania, Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy, Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Na gości czekało wiele  atrakcji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym takich jak tor przeszkód pokonywany w tzw. narkogoglach imitujących stan po zażyciu narkotyków, symulacja dachowania samochodu, szybki kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja  karetki pogotowia ratunkowego i pościgowego BMW.

Strażnicy miejscy szkolili najmłodszych gdzie i jak właściwie przechodzić przez jezdnię, a uczniowie klas 3 – 4 podstawówek mogli zaopatrzyć się w Kieszonkowy Kodeks Rowerzysty wydawany przez poznański WORD. Starsi z kolei mieli okazję porozmawiać z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji  na temat przepisów kodeksu drogowego. Na tę okazję przygotowane zostały ulotki z wyciągiem przepisów znowelizowanych w maju i czerwcu tego roku.

Na nadchodzący czas jesiennej szarówki i złej widoczności, organizatorzy tegorocznej edycji kampanii Road Safety Days wyposażyli  każdego uczestnika spotkania w elementy odblaskowe przypinane do odzieży, plecaka, czy torby.

Lekceważona czasami kwestia edukacji, budowania świadomości, w powiązaniu z polityką zrównoważonego transportu wykorzystującego alternatywne do samochodu środki transportu,  pozwolą cieszyć nam się dłuższym i zdrowszym życiem.

Copyright 2012 © WRBRD
projekt strony POZitive.pl