WR BRD

Naucz się jeździć z Autostradą Wielkopolską

31.05.2022

Odpowiadając na ogromne zainteresowanie Kursem jazdy na autostradzie oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu ośrodków szkolenia kierowców, Autostrada Wielkopolska rozszerza dotychczasowy zakres Kursu. Program obejmie już nie tylko nowych kursantów przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy, ale także kursantów zainteresowanych uzupełniającymi lekcjami oraz kierowców posiadających już uprawnienia do prowadzenia pojazdów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności i skorzystać z dodatkowych jazd na autostradzie.

Autostrada Wielkopolska, mając na względzie podwyższanie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwiększa liczbę ośrodków uczestniczących w Kursie jazdy na autostradzie. Dotychczas do programu mogły dołączyć jedynie Ośrodki Szkolenia Kierowców. W tym roku współpraca rozszerzona zostanie również o Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy, których instruktorzy i trenerzy w praktyczny i przystępny sposób pokażą i wytłumaczą zasady poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu.

– Zachęceni sukcesem ubiegłorocznej edycji rozszerzamy w 2022 roku możliwości Kursu jazdy na autostradzie. Dostrzegamy duże zainteresowanie kursami doskonalenia techniki jazdy po autostradzie wśród osób, które mają już prawo jazdy oraz wśród kursantów, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowych godzin jazdy pod okiem instruktora. Stad decyzja o poszerzeniu zakresu programu, który pozwala kierowcom nabrać pewności i sprawności w poruszaniu się po polskich i europejskich autostradach oraz trasach szybkiego ruchu – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

Aktualnie w Polsce nauka jazdy na odcinkach autostrady lub na drogach ekspresowych nie jest obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców mierzy się z tym wyzwaniem samodzielnie, podczas pierwszej podróży za kierownicą auta. Kurs jazdy na autostradzie umożliwia praktyczne przećwiczenie manewrów charakterystycznych dla tego rodzaju dróg, pod okiem profesjonalnego instruktora.

W tym roku z programu można skorzystać na trzy sposoby:
• Będąc kursantem przygotowującym się do egzaminu na prawo jazdy. W tym wariancie Autostrada Wielkopolska współpracuje z najlepszymi Ośrodkami Szkolenia Kierowców z województw wielkopolskiego i lubuskiego, które podczas kursu na prawo jazdy w ramach 4 godzin obowiązkowej jazdy poza terenem zabudowanym realizują właśnie jazdę po autostradzie. Kursant już na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy nabywa właściwych zachowań w prowadzeniu pojazdu i pod czujnym okiem instruktora uczy się jak prawidłowo korzystać z autostrady. Wystarczy wybrać Ośrodek Szkolenia Kierowców, który współpracuje z Autostradą Wielkopolską i realizuje jazdy po autostradzie w ramach Kursu jazdy na autostradzie. Lista takich ośrodków znajduje się na stronie internetowej programu: www.kursjazdynaautostradzie.pl. Kursant może także zgłosić na stronie internetowej OSK spoza listy i tym samym zachęcić go do przystąpienia do programu, dzięki czemu zyska możliwość odbycia bezpłatnych jazd po autostradzie;
• Będąc kursantem, który już odbył kurs przygotowujący na prawo jazdy, ale z różnych powodów chciałby dodatkowo skorzystać z jazdy po autostradzie z instruktorem OSK;
• Będąc kierowcą, który chciałby sprawdzić swoją technikę jazdy po autostradzie pod okiem trenera lub przygotować się do jazdy po tego typu drodze.

W obu ostatnich przypadkach należy zapisać się na jazdy w wybranym na stronie internetowej programu Ośrodku Szkolenia Kierowców lub Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Dostępne terminy widoczne są w specjalnie przygotowanym kalendarzu. Realizacja jazd doszkalających w ramach programu Kurs jazdy na autostradzie jest dla jego uczestników bezpłatna.

Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Autostrady Wielkopolskiej wynika, iż niespełna 17% kierowców posiadających prawo jazdy miało okazję przećwiczyć podczas kursu jazdę po autostradzie. Potrzebę zmiany podejścia do kursantów i wprowadzenie takich jazd w praktyce w trakcie szkolenia kierowców potwierdzają także policyjne statystyki.

– Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych na autostradzie należy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Przypominamy, że odcinek autostrady upoważnia kierowcę do jazdy z prędkością 140 km/h. Prędkość ta jednak wymaga od kierowcy szczególnej ostrożności i szybkiej reakcji – mówi st. asp. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Głównym i najważniejszym celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kurs jazdy na autostradzie obejmuje wszystkie aspekty jazdy autostradami i drogami ekspresowymi – od prawidłowego włączania się do ruchu, zmiany pasów ruchu, właściwego sygnalizowania manewrów, po zasady korzystania z Punktów Poboru Opłat oraz Miejsc Obsługi Podróżnych. Dzięki temu kursanci bezpieczniej podejmują decyzje za kierownicą, w bardziej płynny i pewny sposób wykonują wszystkie manewry oraz są w stanie wyczuć różnice pomiędzy prędkościami w trakcie różnych manewrów. Ponadto poruszanie się po autostradach i trasach szybkiego ruchu najlepiej uczy zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy autami, która zgodnie z przepisami wynosi połowę wartości widocznej na liczniku prędkości samochodu.

Ambasadorem programu jest Tomek Czopik, promotor bezpiecznej jazdy, trener, kierowca sportowy, który także uczy bezpiecznej jazdy.

– Działania promujące odpowiedzialne zachowanie kierowców i motywujące ich do zachowania większej rozwagi za kierownicą są niezwykle istotne. Od lat prowadzę tego rodzaju szkolenia i cieszę się, że powstał taki program jak Kurs jazdy na autostradzie. Z doświadczenia wiem, że najskuteczniejsza nauka prawidłowej jazdy i stosowania właściwych manewrów oraz zachowania dynamiki prowadzenia pojazdu odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora. To w połączeniu z solidnym przygotowaniem teoretycznym i maksymalną koncentracją w trasie zwiększa bezpieczeństwo na drodze zarówno kierowcy, jego pasażerów jak i innych uczestników ruchu – mówi Tomek Czopik, Ambasador programu Kurs jazdy na autostradzie.

Autostrada Wielkopolska jako pierwsza w kraju zainicjowała w 2021 roku Kurs jazdy na autostradzie. To ważny program społeczno-edukacyjny, który realnie wpływa na umiejętności przyszłych i obecnych kierowców poruszających się drogami o podwyższonej prędkości. Realizując projekt Autostrada Wielkopolska ściśle współpracuje z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Poznaniu i Zielonej Górze. Patronat honorowy nad programem objęli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Marszalek Województwa Wielkopolskiego, Marszalek Województwa Lubuskiego, Prezydent Miasta Poznania oraz Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

 

Pliki do pobrania:

2022-05-23 Kurs jazdy na autostradzie naucz się jeździć z Autostradą Wielkopolską PDF

Copyright 2012 © WRBRD
projekt strony POZitive.pl